Bory Tucholskie – fauna i flora

Wakacje w Borach Tucholskich są doskonałym wyborem dla każdego, zarówno rodzin z dziećmi, par, które dopiero co weszły w związek, jak i pasjonatów przyrody. W tym miejscu czeka na Ciebie niezliczona ilość gatunków zwierząt oraz roślin, które możesz podziwiać podczas spacerów wśród otaczającej nas natury. Bory Tucholskie to miejsce pełne magii, gdzie życie toczy się spokojnie, niespiesznie, z daleka od gwaru wielkich miast. Możesz tutaj także odetchnąć pełną piersią, wsłuchując się w śpiew ptaków i zapomnieć o nieprzyjemnym zapachu spalin. Region ten pomoże oczyścić Ci płuca z toksyn, a tym samym możesz cieszyć się świeżym powietrzem.

Bory Tucholskie – prawdziwa gratka dla fotografów natury

Dołącz do społeczności fotografów, prawdziwych mistrzów aparatu, którzy przyjeżdżają w nasze Bory Tucholskie, aby robić zdjęcia otaczającej nas faunie i florze. Warto zwrócić uwagę szczególnie na to, że region ten zamieszkują ptaki Zimorodki, ornitolodzy z całą pewnością wyruszą na łowy, aby za pomocą swoich obiektywów, uwiecznić na zdjęciu ten wyjątkowy gatunek. Jest to idealne miejsce dla tego zwierzęcia ze względu na umiarkowany klimat, a także bliskość czystych, spokojnie płynących rzek. Zimorodki zachwycają swoim wyjątkowym kolorem piór. Mnogość gatunków zwierząt w Borach Tucholskich Region ten charakteryzuje się prawdziwym bogactwem fauny, znajdziesz tutaj bezkręgowce, ryby, płazy, gady, ptaki, ssaki, a także inne, inwazyjne gatunki obce. W samym Parku Narodowym “Bory Tucholskie”, znajduje się aż 217 gatunków kręgowców i 1399 gatunków bezkręgowców. Ponad 10 rodzajów zwierząt objętych jest całościową ochroną, z kolei 12 – częściową. Kto wie? Może podczas spaceru po lasach drogę przetnie Ci sarna lub jeleń? W naszych lasach występują także wilki, spokojnie jednak, nie musisz się ich bać, bardzo często unikają one bliskości ludzi.

Nie tylko w koronach drzew, na ziemi, ale też w wodzie

Bory Tucholskie to miejsce, które cieszy się czystymi rzekami, w których woda płynie wolno i niespieszenie. Stąd można
tutaj spotkać wiele gatunków ryb, jest aż 29! Jak więc widać, w tym regionie Polski, znajdziesz prawdzie bogactwo fauny. Możesz uwieczniać ją na zdjęciach lub po prostu cieszyć się bliskością zwierząt, a tym samym obcować na łonie natury, odpoczywając od pracy i zgiełku miast. Flora Borów Tucholskich Region ten nie tylko bogaty jest w różne gatunki zwierząt, w tym tych chronionych. Jest tutaj również bardzo dobrze rozwinięta roślinność, dostarczająca na tym terenie nie tylko dużo świeżego powietrza, ale także walorów estetycznych i turystycznych. W samym Parku Narodowym “Bory Tucholskie” leży wiele gatunków flory, które są ściśle chronione. Mają tutaj doskonałe warunki do rozwoju – czyste powietrze, odpowiednie temperatury, a także dobre nawilżenie ze względu na mnogość rzek i zbiorników wodnych.

Jakie ciekawe rośliny spotkasz w Borach Tucholskich?

Począwszy od porostów, poprzez grzyby, glony, rośliny naczyniowe – rosną tutaj zarówno gatunki zwyczajne, pospolite, rzadkie, a nawet zagrożone wyginięciem! Kto wie? Może wakacje w Borach Tucholskich są jedną z niewielu okazji, kiedy będziesz mógł zobaczyć na żywo wiele ze wspomnianych gatunków flory? Do zagrożonych i rzadki w Polsce gatunków roślin, jakie występują w Borach Tucholskich należą między innymi:
– rosiczki – okrągłolistna, pośrednia i długolistna,
– widłaki,
– mięsożerny pływacz zwyczajny,
– grzybień biały (neufar lub też inaczej lilia wodna).

Odkryj rezerwaty jakie znajdują się terenie Borów Tucholskich i pobądź chwilę na łonie natury, odetchnij świeżym powietrzem, naciesz oczy bogactwem flory, a z całą pewnością z wakacji tutaj wrócisz w pełni wypoczęty.

 

Bory Tucholskie czekają na Ciebie! 🙂

Po mnogości fauny i flory, która przedstawiliśmy pokrótce w tym artykule, z całą pewnością łatwo można stwierdzić, że
w Borach Tucholskich jest co robić. Szczególnie miłośnicy przyrody, fotografowie natury i ornitolodzy docenią te okolice.
Dobrze jest jednak pokazać wiele gatunków zwierząt również dzieciom – oswajać je z nimi, a tym samym uczyć szacunku
do otaczającego nas wszystkich środowiska.