Ogród dendrologiczny w Wirtach

Nie tak daleko od Starogardu Gdańskiego, tuż obok Jeziora Borzechowskie Wielkie, znajduje się ogród dendrologiczny
w Wirtach. Jest to miejsce, które warto wziąć pod uwagę, przebywając w okolicach Borów Tucholskich. Wizyta w arboretum będzie doskonała zarówno dla par, rodzin z dziećmi, a także samotnych podróżników. Z całą pewnością na odwiedzinach tutaj skorzystają przede wszystkim wszyscy Ci, którzy zainteresowani są florą drzew i krzewów. Niemniej na gości czekają także przepiękne widoki oraz liczne miejsca na relaks pośród natury.

Ścieżka dydaktyczna o długości 2,7 km

W ogrodzie dendrologicznym w Wirtach powstała specjalna ścieżka dydaktyczna o długości 2,7 km. Jest to miejsce idealne na dłuższy spacer, podczas którego możesz dowiedzieć się naprawdę wiele o okolicznej florze. Podczas spaceru tą ścieżką poznasz między innymi różne typy lasów, a także sposoby na ich zagospodarowanie oraz ochronę. Szczególnie polecamy wybrać się na taki spacer z dziećmi, uwrażliwiając je tym samym na konieczność szanowania otaczającej ich przyrody.

Ogród dendrologiczny w Wirtach – miejsce wypełnione magią

 Arboretum to miejsce magiczne, którego czaru nie sposób opisać prostymi słowami. Okolica przywodzi na myśl królestwa wróżek znanych nam z różnych baśni. Odwiedzając ogród dendrologiczny w Wirtach, odniesiesz wrażenie, jakbyś znalazł się w zupełnie innym świecie, całkowicie oderwanym od zgiełku wielkich miast. A to wszystko dzięki bogactwie flory i fauny, jaka znajduje się w tym miejscu. Jest to miejsce doskonałe dla każdego, kto chce wypocząć w ramionach Matki Natury.

Czeka tutaj na Ciebie aż 145 gatunków roślin iglastych oraz aż 310 odmian roślin liściastych. Jest to więc także doskonałe miejsce na odwiedziny dla osób szczerze zainteresowanych botaniką. Ogród dendrologiczny w Wirtach to wyjątkowy punkt Borów Tucholskich – jedna z pereł północnej Polski. Jeśli akurat znajdujesz się w okolicach, koniecznie odwiedź to miejsce, a z całą pewnością będziesz zauroczony tutejszym klimatem.

Szkółka zadrzewieniowa w arboretum w Wirtach

W ogrodzie dendrologicznym można także zaopatrzyć się w różnego rodzaju gatunki roślin ozdobnych, idealnych na przykład do ogrodu. Niektóre z nich mogą także stanowić doskonałą dekorację wnętrza domu. W celu ich zakupu wystarczy udać się do szkółki zadrzewieniowej w Wirtach, która działa przy ogrodzie dendrologicznym. Sprzedaje się tutaj sadzonki drzew oraz krzewów w doniczkach.

Stacja kontroli nasion w ogrodzie dendrologicznym w Wirtach

Bardzo często przy arboretum działają różnego rodzaju ośrodki naukowe, zajmujące się dogłębnym badaniem pobliskich gatunków roślin. Nie inaczej jest w przypadku ogrodu dendrologicznego w Wirtach, gdzie działa stacja kontroli nasion. Instytucja ta zajmuje się,    jak sama nazwa wskazuje, oceną nasion pod względem: ich czystości, zdolności do kiełkowania, zdrowotności i jeszcze wielu innych właściwości.

Wyłuszczarnia przy ogrodzie dendrologicznym w Wirtach

Jednym z obowiązkowych podmiotów, działających na terenie ogrodu dendrologicznego jest wyłuszczarnia nasion. Za pomocą odpowiednio dobranej technologii, pozyskiwane są nasiona drzew i krzewów, które następnie wykorzystuje się na przykład przy zakładaniu szkółek leśnych. Wyłuszczarnia w Wirtach pozwala na magazynowanie i przechowywanie w szczególności nasion drzew iglastych. Szyszki czyszczone są przy pomocy odskrzydlacza BCC ze specjalnym koszem, a następnie umieszcza się je w przygotowanych do tego, drewnianych szufladach.

 

Poznaj bogactwo atrakcji w Borach Tucholskich

W tej okolicy znajduje się wiele atrakcji, które warto odwiedzić, przebywając w Borach Tucholskich. Ogród dendrologiczny w Wirtach jest jednym z miejsc, które warto umieścić na planie swoich podróży. Zachęcamy do wizyty w Borach Tucholskich, jest to miejsce idealne na kilkudniowy wjazd. Proponujemy spływy kajakami, odpoczynek od zgiełku wielkich miast, obcowanie z dziką naturą, a także odwiedziny w ogrodach dendrologicznych w Wirtach. Zapraszamy również do sprawdzenia innych ciekawych miejsc, jeśli jesteś w okolicy, ponieważ tych, w północnej Polsce, nie brak.