Ścieżki rowerowe Borów Tucholskich

Aktywny wypoczynek na łonie natury jest dobry zarówno dla ciała, jak i zdrowia psychicznego. Warto udać się w miejsce znajdujące się   z daleka zgiełku wielkich miast tylko po to, aby dotlenić organizm oraz zaczerpnąć świeżego powietrza pełną piersią. W tym celu polecamy wizytę w Borach Tucholskich – okolicy doskonałej zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i tych, którzy poszukują możliwości aktywnego wypoczynku. Dostępne są w tym miejscu między innymi ścieżki rowerowe – dlatego wsiadaj na swój jednoślad i odkrywaj tajemnice Borów Tucholskich już teraz!

 

Charakterystyka szlaków rowerowych w Borach Tucholskich

Wszystkich zawodowych rowerzystów oraz tych, którzy amatorsko jeżdżą na jednośladzie zapraszamy do wizyty w Borach Tucholskich,  gdzie dostępnych jest kilka atrakcyjnych szlaków. Czekają Ciebie na nich przede wszystkim zapierające dech w piersiach krajobrazy,        a także cenne zabytki. To jednak nie wszystko, bowiem bliskość lasu i rzek pozwala na lepsze dotlenienie organizmu. Sam zobaczysz, że po wycieczce wytyczonymi ścieżkami rowerowymi, od razu się lepiej poczujesz.

 

Szlak rowerowy “Borowej Ciotki” – czarny

Droga ta w formie pętli, o długości 50 km, zaczyna się w Cekcynie i wiedzie przez Iwiec, Wysoką, Wierzchlas, Lisiny, Suchom, Leśnictwo,  Jelenią Górę, Zdroje, Trzebnicę, M. Gacno, Wlk. Budziska, Krzywogniec i ponownie do Cekcyna. Większość szlaku jedziemy asfaltem, zdarzają się momenty, kiedy powierzchnia drogi zmienia się na szuter czy piach. Odcinek pomimo tego, że jest względnie krótki to jednak jest pofalowanym, nieregularnym terenem przez to idealnie nadaje się na rekreacyjny wypad dla średniozaawansowanych i zaawansowanych cyklistów. Wybierając się na wycieczkę tym szlakiem, warto zdecydować się na rower górski lub trekkingowy.

 

Szlak rowerowy Brdy – niebieski

Dla miłośników nieco dłuższych tras rowerowych, polecamy tą łączącą Bydgoszcz i Chojnice, czyli szlak rowerowy Brdy. Jego długość liczy sobie aż 167 km i wiedzie, przez takie miejscowości jak Koronowo, Tucholę, Rytel, Swornegacie. Pomimo tego, że szlak jest dość długi to jednak ze względu na ukształtowanie terenu, a także wygodę jazdy po asfalcie, nadaje się on zarówno dla początkujących cyklistów (głównie na krótszych odcinkach), jak i dla średniozaawansowanych. Ze względu na to, że trasa wiedzie przez wsie i małe miejscowości, nie będziesz mieć problemu z zaopatrzeniem się w prowiant i wodę na trasie. Wybierając się na wycieczkę tym szlakiem można zwiedzić wiele cennych zabytków, w tym dwa gotyckie kościoły!

 

Szlak rowerowy “Do Piekiełka nad Brdą” – żółty

Jest to droga rowerowa doskonała dla początkujących cyklistów. Zaczyna się ona w Cekcynie, a wiedzie przez Kruszkę, Leśnictwo Świt, Uroczysko “Piekiełko”, Rezerwat przyrody “Dolina Rzeki Brdy”, Knieję i z powrotem do Cekcyna. Jest to dość krótka trasa, liczy ona sobie bowiem jedynie 25 km, idealnie na krótki, rodzinny wyjazd rekreacyjny. Większość trasy prowadzi przez szuter, niektóre odcinki pokonamy z kolei asfaltem. Decydując się na wyjazd tą trasą, warto na dłużej zatrzymać się w Uroczysku “Piekiełko” i nacieszyć oczy korytem rzeki Brdy, w tym miejscu bowiem wynurzają się głazy narzutowe, które tworzą w wodzie liczne progi i wiry. Kolejnym miejscem, w którym warto się zatrzymać jest Rezerwat przyrody “Dolina Rzeki Brdy”, aby podziwiać rzadką, chronioną florę, której tak łatwo nie zobaczysz w innych rejonach Polski.

 

Wycieczki rowerowe dla zdrowia fizycznego i psychicznego

Bez względu na to czy zajmujesz się pracą fizyczną, czy wykonujesz zawód wymagający wytężenia umysłu, przy biurku, aktywny wypoczynek to zawsze bardzo dobry pomysł. Nie tylko wzmacnia on ciało, ale także pozwala wyciszyć umysł, pobyć w pobliżu otaczającej nas natury. Lepsze dotlenienie organizmu sprawia, że zaczyna on lepiej pracować, wydajniej dostarczane są składniki odżywcze do wszystkich komórek ciała (w tym tych składających się na mózg). Zapomnij o leżeniu – wskakuj na rower i wybierz się         na wycieczkę trasami wytyczonymi w Borach Tucholskich i okolicach. Dzięki nam możesz także przesiąść się z roweru na kajak – spływy organizuje nasz zgrany zespół Kajakiem przez Bory.