Wierzyca: spływy kajakowe, trasy łatwe i trudne, wypożyczalnia

Spływy kajakowe Wierzycą


SZLAK KAJAKOWY
WIERZYCA

Wierzyca - piękna, kręta, lekko wymagająca. Zdecydowanie dzika ze względu na otaczającą przyrodę, a także powalone na trasie drzewa. W odcinkach Wierzycy znajdziemy też liczne budowle architektoniczne, zmuszające do przenosek. Z pozoru spokojna dzikość Wierzycy bywa jednak zdradliwa, dlatego warto uważać na ukryte pod wodą głazy i drzewa, czy przyspieszający nurt.

Długość szlaku
km 149 km

Liczba dni
czas 8 dni

Liczba przenosek
przenoska 13

bieg-wierzycy

Szczegółowy opis trasy

Jeśli jesteś osobą, która poszukuje wyzwań, a także może poszczycić się niemałym doświadczeniem (i umiejętnościami) w spływach kajakowych, polecamy wybór szlaku na rzece Wierzyca. Jest to odcinek liczący sobie aż 154 km! Rekomendowana liczba czasu, w jakim można go pokonać za pomocą kajaków to 8 dni. Czeka więc Cię nie lada wyprawa, jeśli zdecydujesz się wyruszyć szlakiem rzeki Wierzyca. W szczególności zalecamy spływ na odcinku rozpoczynającym się w Kościerzynie (j. Wierzysko), a kończącym się w zabytkowej miejscowości Gniew.

Atrakcje na szlaku kajakowym rzeki Wierzycy

Pomimo tego, że w głównej mierze szlak wiedzie przez tereny słabo zaludnione i dzikie, to jednak na trasie można spotkać wiele atrakcji stworzonych ludzką ręką. Do nich zalicza się między innymi:

  • Zamek w Gniewie
  • Gotycki Kościół w Klonówce
  • Elektrownia Czarnościńskie Piece
  • Elektrownia Owidz
  • Elektrownia Kolincz
  • Elektrownia Stocki Młyn
  • Barokowy Kościół św. Piotra i Pawła z XVIII wieku w Pogródkach
  • Ruiny Zamku Kiszewskiego
  • Katedra w Pelplinie i Biblia Gutenberga
  • Starogard Gdański

Spływ kajakowy rzeką Wierzycą jest wręcz idealną okazją nie tylko do podziwiania wspomnianych obiektów i miast, ale także do poznania bogatej, a zarazem oryginalnej fauny i flory, jakie występują w Borach Tucholskich i najbliższych okolicach

Jak wygląda trasa spływu kajakowego na rzece Wierzyca?

Osoby, które podejmują się wzywania spływu kajakowego rzeką Wierzycą, powinni przede wszystkim wiedzieć, że trasa należy do tych trudniejszych, przeznaczonych raczej dla weteranów niźli początkujących podróżników. W trasę zalecamy wybrać się większą grupką, tak aby w razie możliwości wspierać się w bardziej wymagających momentach.

Trasa zaczyna się w jednej z kaszubskich stolic - Kościerzynie. Początek kajakowego szlaku rusza od pobliskiego jeziora Wierzysko i wiedzie aż do miejscowości Gniewno. Po drodze mijamy liczne dzikie i raczej mało zamieszkałe obszary, ciesząc się tym samym widokiem bogactgwa roślin, a także zwierząt, które zaciekawione zerkają na nas spośród gęstwin krzewów, traw i drzew. Sama trasa bogata jest również w liczne meandry i zakręty, zmieniając nierzadko kierunek jakim podąża. Jest jednak przy tym dość zdradliwa, nurt potrafi mocno przyspieszyć w najmniej spodziewanym momencie. Trudność w pokonywaniu szlaku leży także w licznych przewróconych drzewach, które wymagają niekiedy przenoszenia kajaka, aby móc płynąć dalej.

Opis trasy szlaku kajakowego Wierzycy

Po wyruszeniu z jednej ze wspomnianych kaszubskich stolic, dzieli nas 80 kilometrów do tego, aby dotrzeć do malowniczego Starogardu Gdańskiego. Po drodze z kolei mijamy Wielki Podleś (gdzie dostępne jest pole biwakowe), Stawiska, Nową Kiszewę, Stary Bukowiec, Rudę i Bartoszylas, Starą Kiszewę z ruinami zamku, Zamek Kiszewski, Górne Maliki, Podgródki, Czarnocin, Czarnocińskie Piece, Kręgski Młyn, Nową Wieś Rzeczną. Po minięciu wymienionych wsi i osad docieramy w końcu do Starogardu Gdańskiego, gdzie czeka nas przenoska i pole biwakowe. Będąc w mieście warto przy okazji zwiedzić takie miejsca jak Pałac Wiechertów, Zespół Młynów czy przepiękne Stare Miasto.

Dalej szlak kajakowy Wierzycy wiedzie od Starogardu Gdańskiego przez takie miejscowości, jak Owidz, Kolincz, Kolincki Młyn, Klonówka, Pelplin, Stocki Młyn, Brody Pomorskie, Brodzkie Młyny i dociera w końcu do upragnionego punktu podróży - zabytkowego Gniewna. Po drodze czekają nas liczne przenoski, a także pola biwakowe, gdzie możemy odpocząć od trudów podróży.

Opis trasy szlaku kajakowego Wierzycy

Osoby, które szukają raczej krótszych, jednodniowych spływów kajakowych na rzece Wierzyca, mogą zdecydować się na skorzystanie z alternatywnych tras. Proponujemy między innymi trwający cztery godziny spływ Podgródki - most w Czystej Wodzie, bądź nieco krótszy łączący Kręgski Młyn ze Starogardem Gdańskim, który oscyluje wokół dwóch godzin. Cały szlak kajakowy rzeki Wierzycy łączy w sobie zarówno większe, jak i nieco mniejsze wyzwania, niemniej będzie zawsze doskonałym relaksem dla osób, które stawiają na aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu.

logo

L.P. Plichta Sp. z o.o.
ul. Łukowska 31e, 89-650 Czersk

NIP 555 212 28 50
Regon 383192824
KRS 0000783554


Kajakiem przez bory - wypożyczalnia, spływy, atrakcje w Borach Tucholskich

Projekt graficzny: Patrycja Plichta