Wdzydze Kiszewskie – wyjątkowe miejsce nie tylko dla kajakarzy

Największym urokiem i klimatem nie cieszą się wyłącznie duże, popularne miasta. Wdzydze to doskonały dowód na to, że nawet niewielkie miejscowości mogą zapewnić ich zwiedzającym moc atrakcji, a to wszystko w najpiękniejszych okolicznościach przyrody. Ta mała wieś kaszubska, położona na terenie województwa pomorskiego zachwyci wszystkich, którzy pragną atrakcyjnie spędzić czas na łonie natury oraz odpocząć od miejskiego zgiełku i codziennych obowiązków.

Wdzydzki Park Krajobrazowy

Obowiązkowy punkt programu dla miłośników aktywności fizycznej i piękna przyrody. Znajdujący się na terenie Borów Tucholskich park został stworzony w 1983 roku, a jego powierzchnia wynosi 17,8 tysięcy hektarów. Jego największą atrakcję stanowią jeziora, których znajdziemy tutaj aż 53. Największym z nich jest oczywiście Jezioro Wdzydze, które ze względu na swoje rozmiary często nazywane jest także Morzem Kaszubskim. Nic dziwnego, że Wdzydze przyciąga rzesze miłośników kajakarstwa i innych sportów wodnych. Jednak Park Krajobrazowy gwarantuje także inne atrakcje takie jak 6 ścieżek przyrodniczo-edukacyjnych, 6 tras rowerowych, a także możliwość wędkowania. O ile turystyka piesza i rowerowa są dla turystów całkowicie darmowe, pozwolenie do łowienia ryb należy wykupić – tygodniowy karnet można nabyć w okolicznych sklepach spożywczych lub Zakładach Rybackich w Wdzydze.

Na terenie łączącym w najbardziej spektakularny efekt pobliskie jeziora, znajduje się także Stanica Wodna PTTK, a wraz z nią cały  ośrodek oferujący domki letniskowe, miejsca kempingowe, a także wypożyczalnię sprzętów wodnych: jachtów, łódek, kajaków oraz rowerów wodnych. Co więcej, obiekt dostosowany jest nie tylko do przyjazdu rodzin, ale także grup zorganizowanych dla których  przygotowano ofertę animacji dla najmłodszych, imprez integracyjnych, spływów kajakowych czy obozów, zielonych szkół i biwaków dla uczniów szkół i uniwersytetów.

Wieża widokowa nad Jeziorem Wdzydze

Znajdująca się na terenie Stanicy Wodnej PTTK wieża zachwyci wszystkich, bez wyjątku. Możemy z niej bowiem ujrzeć możemy krzyż, jaki tworzą okoliczne jeziora. Widok jest naprawdę godny polecenia zarówno dla mniejszych, jak i większych zwiedzających. Wystarczy wykupić bilet i wspiąć się na jeden z trzech tarasów o wysokości 10, 20 lub 30 metrów, aby cieszyć się pięknem otaczającej nas przyrody. Dojazd do wieży jest możliwy zarówno samochodem, jak i lokalnymi autokarami czy autobusami PKS.

Muzeum Kaszubskiego Parku Etnograficznego w Wdzydze

Najstarszy skansen w Polsce, założony jeszcze w 1906 roku przez nauczyciela tutejszej szkoły i jego żony, których dziś muzeum nosi swoje imię. Początkowo skansen stanowiła jedynie XVIII-wieczna chałupa, w której umieszczone zostały eksponaty w postaci domowych sprzętów, pięknie malowane szkło i ceramika, a także wyszywane złotem czepce. Dziś Muzeum w Wdzydze to nie tylko pojedynczy budynek, ale cały teren o wielkości 22 hektarów, na którym znajdują się dwory, kościoły, chaty, warsztaty rzemieślników oraz pomieszczenia gospodarcze. Wszystkie elementy zostały odtworzone w taki sposób, aby jak najwierniej zobrazować to, jak każdy z poszczególnych budynków wyglądał w rzeczywistości. Poza samym zwiedzaniem tego niezwykłego obiektu goście mogą także wziąć udział w warsztatach i pokazach muzealnych, poznając charakter ówczesnego życia tutejszej ludności. Skansen znajduje się przy ulicy Teodory i Izydora Gulgowskich – nazwanej na cześć twórców tego niezwykłego miejsca, do którego bilet jest płatny. Dojazd możliwy zarówno własnym samochodem, jak i autobusami PKS lub miejscowych linii np. nr 860, które zatrzymują się pod samym muzeum.

Kąpieliska we Wdzydzach

Ze względu na ogromną ilość jezior dookoła tej bogatej w atrakcje miejscowości, nie mogło tutaj zabraknąć także plaż, które pozwolą ochłodzić się po dniu intensywnego zwiedzania. Najbardziej znanym punktem jest oczywiście kąpielisko znajdujące się przy Kaszubskim Morzu, na terenie Stanicy Wodnej PTTK. Jest to strzeżona przestrzeń, w której moc wrażeń czeka zarówno najmłodszych, jak i starszych odwiedzających. Pozostałe kąpieliska zlokalizowane są w dalszej odległości od miejscowości Wdzydze (np. Brzeźno, Wielewskie czy Rzuno), więc aby dostać się na nie będziemy potrzebowali własnego transportu – wstęp na kąpielisko będzie natomiast bezpłatny.