Kregi Kamienne w Odrach – dlaczego warto, historia i wskazówki dojazdu.

kregi-kamienne-odry-4

Chcesz się zagłębić w świat magii i sekretów? Odkryć tajemnicze konstrukcje, o których mało co wiadomo i od lat stanowią jeden z głównych punktów w debatach archeologów i historyków? Koniecznie odwiedź polski Stonehenge, czyli Kamienne Kręgi w Odrach. To miejsce, które zachwyca, przepełnione jest magią i skrywa sekrety, które jedynie czekają na ich odkrycie. Dlatego zachęcamy do odwiedzin rezerwatu “Kamienne Kręgi”, którego początki sięgają 1958 roku. Dowiedz się więcej o tej tajemniczej konstrukcji w naszym artykule!

Dlaczego warto tutaj przyjechać?

kregi-kamienne-odry-3

Nie sposób słowami opisać piękna tej okolicy, nie oddają tego nawet zdjęcia. Lasy rezerwatu zdają się być miejscem szczególnie inspirującym, na przykład dla malarzy lub pisarzy. Świeże powietrze, śpiew ptaków, a także zderzenie pięknych naturalnych krajobrazów z tym, co zaprojektowały ludzkie ręce, sprawia, że kryje się tutaj pewnego rodzaju magnetyzm. Nie tylko piękno, ale sama atmosfera tego miejsca przyciąga – z całą pewnością nie raz czy nie dwa wrócisz tutaj, aby nacieszyć się magiczną aurą.

Co wiemy o Kręgach Kamiennych w Odrach?

kregi-kamienne-odry-2

Archeolodzy odkryli, że powstały one mniej więcej w okresie wpływów Rzymskich, czyli w czasach średniowiecza, a może nawet i jeszcze sporo wcześniej! Prawdopodobnie wybudowali je Goci, czyli przedstawiciele, jedni z największych i najważniejszych, kultury wschodniogermańskiej. Chociaż stanowią one nadal pewną tajemnicę, to archeolodzy zgadzają się, że najprawdopodobniej Kręgi Kamienne w Odrach to nic innego jak cmentarzysko – odnaleziono w tej okolicy rodzinne groby. Jest to druga w Europie największa konstrukcja, pierwsze miejsce zajmuje sławny już Stonehenge.

Ułożenie kurhanów i kamiennych kręgów

kregi-kamienne-odry-1

Miejsca takie, jak to, przypominają znane z literatury lub filmów fantasy druidzkie polany i lasy. Nic w tym dziwnego, kultura, która najprawdopodobniej doprowadziła do powstania tychże kamiennych kręgów mocno było związana z naturą zarówno pod względem ideologicznym, jak i również wyznania. W rezerwacie znajduje się aż 12 konstrukcji, każda z nich
zbudowana została z 16 do 29 kamieni, które wystają ponad powierzchnię ziemi na wysokość 20-70 cm. Wszystko zależy od tego, jaką wielkość ma dana konstrukcja. W rezerwacie ich wielkość to 15-33 m średnicy.

Kamienne Kręgi – tajemnicza przyroda

kregi-kamienne-odry-5

To magiczne miejsce w Odrach jest znane nie tylko dzięki swoistemu polskiemu Stonehenge, ale również dzięki bogactwu przyrody. Okazuje się bowiem, że w tej okolicy znajduje się aż 40 gatunków porostów i 6 gatunków mchów! Ich różnorodne kolory nadają okolicy niepowtarzalnego charakteru. Zapraszamy więc do miejsca, gdzie magia przenika przez wszystko – głazy, rośliny, a nawet małe żyjątka, nierzadko niedostępne dla naszego oka. Kamienne Kręgi w Odrach to miejsce, które doskonale nadaje się do obcowania z przyrodą.

Odkryj z nami kulturę Gotów

kregi-kamienne-odry-6

Kamienne Kręgi to nie tylko przyroda oraz polski Stonehenge, to również wiedza, która poznasz decydując się na uczestnictwo w organizowanych w tym miejscu wydarzeniach. Odkryjesz świat mistycyzmu i tajemnicy w towarzystwie kwitnących brzóz, a także mijającego powoli lata. Podczas imprez kulturalnych posłuchacie celtyckiej muzyki, spróbujecie
wyśmienitych potraw, a także możecie wziąć udział w takich atrakcjach, jak na przykład pokaz mody gotyckiej! Innymi słowy poznacie prawdziwą moc magii, jakie niesie ze sobą to miejsce – Kamienne Kręgi – oraz kultura społeczności, która stworzyła tę okolicę.

Jak dojechać do Kamiennych Kręgów?

Dojazd do tego miejsca jest naprawdę wygodny! Z powodzenia w te okolice można przyjechać samochodem lub wybrać się na wycieczkę rowerową z pobliskiej miejscowości Czersk bądź z samej Odry. Po drodze możecie podziwiać rozciągające się lasy, pola i łąki, których widok na zawsze pozostanie już w Waszej pamięci. Szczególnie polecamy wycieczki rowerowe, dzięki którym nacieszycie się widokami, świeżym powietrzem, śpiewem ptaków, a także bliskością natury. Poza tym rower to zawsze zdrowa i ekologiczna alternatywa! Z nami odwiedzisz najwspanialsze miejsca i okolice.