Chcesz się zagłębić w świat magii i sekretów? Odkryć tajemnicze konstrukcje, o których mało co wiadomo i od lat stanowią jeden z głównych punktów w debatach archeologów i historyków? Koniecznie odwiedź polski Stonehenge, czyli Kamienne Kręgi w Odrach. To miejsce, które zachwyca, przepełnione jest magią i skrywa sekrety, które jedynie czekają na ich odkrycie. Dlatego zachęcamy do odwiedzin rezerwatu “Kamienne Kręgi”, którego początki sięgają 1958 roku. Dowiedz się więcej o tej tajemniczej konstrukcji w naszym artykule!
Dlaczego warto tutaj przyjechać?
Nie sposób słowami opisać piękna tej okolicy, nie oddają tego nawet zdjęcia. Lasy rezerwatu zdają się być miejscem szczególnie inspirującym, na przykład dla malarzy lub pisarzy. Świeże powietrze, śpiew ptaków, a także zderzenie pięknych naturalnych krajobrazów z tym, co zaprojektowały ludzkie ręce, sprawia, że kryje się tutaj pewnego rodzaju magnetyzm. Nie tylko piękno, ale sama atmosfera tego miejsca przyciąga – z całą pewnością nie raz czy nie dwa wrócisz tutaj, aby nacieszyć się magiczną aurą.
Co wiemy o Kręgach Kamiennych w Odrach?
Archeolodzy odkryli, że powstały one mniej więcej w okresie wpływów Rzymskich, czyli w czasach średniowiecza, a może nawet i jeszcze sporo wcześniej! Prawdopodobnie wybudowali je Goci, czyli przedstawiciele, jedni z największych i najważniejszych, kultury wschodniogermańskiej. Chociaż stanowią one nadal pewną tajemnicę, to archeolodzy zgadzają się, że najprawdopodobniej Kręgi Kamienne w Odrach to nic innego jak cmentarzysko – odnaleziono w tej okolicy rodzinne groby. Jest to druga w Europie największa konstrukcja, pierwsze miejsce zajmuje sławny już Stonehenge.
Ułożenie kurhanów i kamiennych kręgów
Miejsca takie, jak to, przypominają znane z literatury lub filmów fantasy druidzkie polany i lasy. Nic w tym dziwnego, kultura, która najprawdopodobniej doprowadziła do powstania tychże kamiennych kręgów mocno było związana z naturą zarówno pod względem ideologicznym, jak i również wyznania. W rezerwacie znajduje się aż 12 konstrukcji, każda z nich
zbudowana została z 16 do 29 kamieni, które wystają ponad powierzchnię ziemi na wysokość 20-70 cm. Wszystko zależy od tego, jaką wielkość ma dana konstrukcja. W rezerwacie ich wielkość to 15-33 m średnicy.
Kamienne Kręgi – tajemnicza przyroda
To magiczne miejsce w Odrach jest znane nie tylko dzięki swoistemu polskiemu Stonehenge, ale również dzięki bogactwu przyrody. Okazuje się bowiem, że w tej okolicy znajduje się aż 40 gatunków porostów i 6 gatunków mchów! Ich różnorodne kolory nadają okolicy niepowtarzalnego charakteru. Zapraszamy więc do miejsca, gdzie magia przenika przez wszystko – głazy, rośliny, a nawet małe żyjątka, nierzadko niedostępne dla naszego oka. Kamienne Kręgi w Odrach to miejsce, które doskonale nadaje się do obcowania z przyrodą.
Odkryj z nami kulturę Gotów
Kamienne Kręgi to nie tylko przyroda oraz polski Stonehenge, to również wiedza, która poznasz decydując się na uczestnictwo w organizowanych w tym miejscu wydarzeniach. Odkryjesz świat mistycyzmu i tajemnicy w towarzystwie kwitnących brzóz, a także mijającego powoli lata. Podczas imprez kulturalnych posłuchacie celtyckiej muzyki, spróbujecie
wyśmienitych potraw, a także możecie wziąć udział w takich atrakcjach, jak na przykład pokaz mody gotyckiej! Innymi słowy poznacie prawdziwą moc magii, jakie niesie ze sobą to miejsce – Kamienne Kręgi – oraz kultura społeczności, która stworzyła tę okolicę.
Jak dojechać do Kamiennych Kręgów?
Dojazd do tego miejsca jest naprawdę wygodny! Z powodzenia w te okolice można przyjechać samochodem lub wybrać się na wycieczkę rowerową z pobliskiej miejscowości Czersk bądź z samej Odry. Po drodze możecie podziwiać rozciągające się lasy, pola i łąki, których widok na zawsze pozostanie już w Waszej pamięci. Szczególnie polecamy wycieczki rowerowe, dzięki którym nacieszycie się widokami, świeżym powietrzem, śpiewem ptaków, a także bliskością natury. Poza tym rower to zawsze zdrowa i ekologiczna alternatywa! Z nami odwiedzisz najwspanialsze miejsca i okolice.