Słupia: spływy kajakowe, trasy łatwe i trudne, wypożyczalnia

Spływy kajakowe Słupią


SZLAK KAJAKOWY
SŁUPIA

Słupia zachwyca swoją malowniczością, starymi elektrowniami wodnymi i oczywiście finałem - trasę kończymy w morzu. Swój magnetyzm Słupia zawdzięcza wszech otaczającemu spokojowi i bogatej faunie i florze. Słupia, inaczej nazywana "Rzeką z Prądem" na pewno długo zapadnie w pamięci każdego, kto ją przepłynie - jest urozmaicona nie tylko budowlami architektonicznymi, lecz swoimi meandrami, krajobrazem i kamienistymi brzegami na przemian z odcinkami jeziornymi.

Długość szlaku
km 133 km

Liczba dni
czas 7 dni

Liczba przenosek
przenoska 6

bieg-slupii

Szczegółowy opis trasy

W poszukiwaniu piękna dzikiej natury, doświadczonym kajakarzom polecamy wybrać się na spływ rzeką Słupią. Proponowany przez nasz szlak wiedzie aż przez 124 km, jest to więc przygoda w szczególności dla tych, którzy już nie raz dzierżyli w dłoniach wiosło, pokonując rwące nurty. Całość spływu szlakiem wiedzionym przez rzekę Słupię trwa około 5-6 dni i cechuje się średniozaawansowaną trudnością. Niemniej jest to przygoda, która pozwala na podziwianie pięknych widoków nie naruszonych tak bardzo ludzką ręką. Na podróżników czeka więc aż 124 km cieszenia oczu krajobrazami stworzonymi przez dziką matkę naturę.

Trasa szlaku kajakowego rzeki Słupia

Początek podróży zaczyna się spokojnie, od przepłynięcia jezior Gowidlińskiego i Węgorzyno. Po tym odcinku wpływa się w Rynnę Sulęczyńską, która następnie wiedzie przez leśny odcinek w Parku Krajobrazowym “Dolina Słupi”. Po pokonaniu leśnej części wspomnianego szlaku, wypływamy pomiędzy łąki, skąd rozpościera się widok między innymi na takie osady, jak Nowe Pole, a później Parchowski Młyn. Na kolejny przystanek, w ramach odpoczynku, proponujemy zatrzymać się w miejscowości Jamnowski Młyn, gdzie jest możliwość rozbicia małego biwaku. Kolejnym etapem podróży jest wpłynięcie na Jezioro Żukowskie. Po wypłynięciu do jego drugiego ujścia, przepływamy obok Elektrowni Struga, najstarszej działającej w Europie. Po tym trafiamy do miejscowości Soszyca.

Dalsza część trasy wiedzie od wspomnianej już miejscowości Soszyca, aż do Jeziora Głębokiego. Podróż kajakiem powinna trwać około 6-8 godzin i wiedzie przez około 19 km. Trasa ta prowadzi następnie do miejscowości Gałąźnia Mała i dalej do Łysomiczki, po drodze można zobaczyć Elektrownię Konradowo, przepłynąć przez zbiornik zaporowy Jezioro Krzynia, aby na końcu dotrzeć do przystani kajakowej w Leśnym Dworze. Od tej miejscowości aż do samego Słupska podróżnicy kajakowi mogą podziwiać przepiękne, urozmaicone krajobrazy, na przemian łąki i lasy - ciesząc przy tym oczy zachwycającymi widokami, a zarazem nozdrza świeżym powietrzem. Ostatnie odcinki szlaku kajakowego wiodą od Słupska do Bydlina, a następnie z Bydlina do Ustki, w której to kończy się całe 124 km pokonanej trasy. Soszyca.

Co można podziwiać na trasie szlaku kajakowym rzeki Słupia?

Tereny, jakie podróżnicy przemierzają, płynąc rzeką Słupią, nie są tak bardzo zmienione przez rękę człowieka. Niemniej nie oznacza to, że nie znajdą się tutaj absolutnie żadne ślady cywilizacji. Poza dziką naturą można na przykład minąć unikalny system hydroelektrowni, który pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Jest to oryginalny kompleks w skali całej Europy – co więcej, działa po dziś dzień. Po drodze mijamy także liczne osady, które z całą pewnością zachwycą każdego podróżnika swoim swojskim klimatem.

Przez lasy i łąki - Park Krajobrazowy “Dolina Słupi”

Większość proponowanej przez nas trasy wiedzie przez Park Krajobrazowy “Dolina Słupi”, gdzie mijamy nie tylko osady i hydroelektrownie, ale też przemierzamy rzekę środkami lasów czy łąk. Po drodze z kolei czekają liczne atrakcje. Na przykład można pokusić się o małą wyprawę do rezerwatu przyrody “Gniazda Orła Bielika”, co jest szczególnie doskonałą dodatkową atrakcją dla ornitologów. Sama wyprawa jest wręcz idealna dla tych, którzy kochają spędzać noce pośród natury, szlak jest bowiem na tyle długi, że trudno się obejść bez biwakowania w namiotach, będąc w trasie. Zatrzymując się na małe postoje, proponujemy przespacerować się wzdłuż kolejnych odcinków, które czekają na podróżników, tak aby ocenić czy dany fragment szlaku będzie odpowiedni dla umiejętności kajakarzy.

Odkryj piękno natury podczas kajakowego spływu rzeką Słupia

Pomimo tego, że spływ tą rzeką wiedzie przez niemało trudności (zawalone drzewa, płycizny i wystające ponad taflę wody głazy), to jednak proponujemy wybrać się tym szlakiem w podróż kajakową. Z całą pewnością odrobina przygody, bliskość natury, świeże powietrze i te piękne widoki sprawią, że po ukończonym spływie każdy podróżnik będzie czuł niemałą satysfakcję z podjętego wyzwania.

logo

L.P. Plichta Sp. z o.o.
ul. Łukowska 31e, 89-650 Czersk

NIP 555 212 28 50
Regon 383192824
KRS 0000783554


Kajakiem przez bory - wypożyczalnia, spływy, atrakcje w Borach Tucholskich

Projekt graficzny: Patrycja Plichta