Czersk, czyli kilka słów o naszej lokalizacji

Czersk to niewielkie, aczkolwiek niezwykle urokliwe miasto położone w południowej części województwa pomorskiego,
w powiecie chojnickim. Leży ono pomiędzy Chojnicami a Starogardem Gdańskim, skąd już rzut beretem do morza. Co jednak najważniejsze, zlokalizowane jest w samym sercu Borów Tucholskich, niezwykle pięknych lasów złożonych w głównej mierze z drzew sosnowych. Miasto Czersk i okolice to tereny szczególnie atrakcyjne turystyczne dla rodzin z dziećmi. Wszechobecny spokój oraz świeże powietrze sprzyjają zrelaksowaniu się na łonie natury, z dala od zgiełku wielkich miast.

Jak to się wszystko zaczęło – historia Czerska

Pierwsze wzmianki o miejscowości zwanej Czirsk pojawiają się w dokumentach z XIII wieku, chociaż z drugiej strony dzięki wykopaliskom archeologicznym, możemy podejrzewać, że korzenie miasta sięgają nawet starożytności! Wcześniej miejscowość ta była jedynie małą wioską, która w 1382 roku uzyskała prawa miejskie. Niestety utraciła je niecałe czterysta lat później, w 1772 roku. Czersk ponownie stał się prawnie miastem 1 lipca 1926 roku. Czersk zamieszkiwany był w głównej mierze przez bartników, czyli osoby zajmujące się pozyskiwaniem miodu od pszczół, których gniazda zakładano w dziuplach drzew. Niestety z czasem zaczął postępować ich wyrąb przez co wielu mieszkańców straciło źródło dochodu. Między innymi z tego powodu w XVII wieku w Czersku powstał browar, a sama miejscowość stała się siedzibą Ekonomii Czerskiej. Co ciekawe miasto to przez wiele długich lat znajdowało się pod panowaniem zakonu krzyżackiego, a konkretnie począwszy od 1309 roku i powrócił pod władanie państwa Polskiego po zawarciu II pokoju toruńskiego. Wiele lat później, bo już w czasach nowożytnych (1994-2002) nastąpiła gruntowna przebudowa centrum Czerska. Miasto starło się jedną z atrakcji turystycznych, szczególnie dla rodzin z dziećmi.

Czersk – świetne miejsce na urlop

Spokojne okolice miejscowości Czersk czynią miasto doskonałą lokalizacją na wakacje dla rodzin z dziećmi. W samym centrum znajduje się słynna fontanna z czerskimi pstrągami, wokół można znaleźć z kolei centrum handlowe, liczne kawiarnie i restauracje. Innymi słowy spacery po mieście możesz połączyć z popołudniowym obiadem czy kawą i ciastkiem w ramach deseru. Jedną z atrakcji, którą doceni z całą pewnością każdy miłośnik architektury, będzie kościół pw. św. Marii Magdaleny. Jest to zabytkowa budowla zaprojektowana przez Oskara Hossfelda – prawdziwa wizytówka górująca nad Czerskiem – zbudowana na planie krzyża. Swoim stylem nawiązuje do neogotyku i późnego renesansu. W Czersku znajduje się również siedziba naszej firmy “Kajakiem przez bory”. Wśród organizowanych przez nas wycieczek proponujemy spływy pomorskimi rzekami. Jest to opcja szczególnie doskonała dla miłośników uprawiania sportów wodnych. Połącz aktywny wypoczynek z podziwianiem malowniczych widoków, których nie spotkasz w żadnej innej części świata. Innymi słowy, w tym miejscu absolutnie każdy – zarówno miłośnik sportu, rodzina z dziećmi czy młoda para spędzi udany urlop.

Bory Tucholskie – okolice Czerska dla miłośników pięknych miejsc

Na terenie miasta znajdują się trzy czerskie parki – Kociewski, Borowiacki i Kaszubski. Każdy z nich to świetne miejsce na popołudniowy (lub poranny) spacer, na przykład rodzin z dziećmi. Również aktywni fizycznie skorzystają z możliwości, jakie dają alejki wymienionych parków. Miłośnicy joggingu mogą pobiegać korzystając ze świeżego powietrza w środku miasta! Gęstwiny drzew sprawiają, że poczujesz się w każdym z parków niemalże jak w lesie. Miejscem, które warto zobaczyć w niedalekiej okolicy Czerska to wieś Odry. Tam właśnie wybudowano filię Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach. Turyści mogą poznać rdzenną kulturę oraz przeszłość mieszkańców Borów Tucholskich.

 

Zapraszamy do odwiedzin w Czersku każdego, kto myśli o spokojnych wakacjach na łonie natury. Swojski i sielski klimat
tego malowniczego miasta sprawi, że wrócisz tutaj nie tylko na jedne wakacje. Odwiedź nas i zorganizuj sobie urlop,
podczas którego naładujesz baterie na cały rok.